Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny



Objętościowe i wiążące - wypełniacze

Glina Dociążenia zanęty - na głębokich wodach stojących, wolnopłynących a szczególnie bieżących, sama zanęta spożywcza jest zbyt lekka, przez co do dna docierać może poza obszarem naszego łowiska, na rzekach dodatkowo jest bardzo szybko przemieszczana wraz z prądem wody. Dodatek odpowiednio dobranej gliny i jej ilości powoduje dociążenie zanęty, w wyniku czego umiejscawiana jest ona dokładnie w tym miejscu, w którym zamierzamy podać przynętę.

Zwiększenia spoistości zanęty - często zanęta posiada słabe właściwości wiążące przez co kule z niej uformowane nie docierają w całości do dna a nawet do punktu nęcenia. Na wodach bieżących zbyt mało spoista zanęta jest szybko wypłukiwana co również jest bardzo niepożądane. Zastosowanie odpowiednio spoistej gliny pozawala na zwiększenie właściwości wiążących zanęty dzięki czemu unikniemy wyżej opisanych sytuacji. Ponadto dociążona i związana gliną zanęta wolniej rozmywa się na dnie systematycznie uwalniając swoje składniki.

Zubożenia zanęty - chyba każdemu przydarzyło się, że przez godzinę łowił rybę za rybą, później coraz mniej, by w trzeciej godzinie nie łowić już nic. Przyczyną mogła być zbyt treściwa zanęta, która szybko nasyciła żerujące ryby, ma to duże znaczenie zwłaszcza w dni kiedy żerują one słabiej i pobierają mniej pokarmu. Zastosowanie gliny do zanęty powoduje zmniejszenie jej wartości odżywczych. Im mniej ryb w łowisku, słabiej żerują (zimna pora roku, niekorzystne warunki atmosferyczne) tym proporcja gliny do zanęty zmienia się na korzyść tej pierwszej.

Zmiany właściwości zanęty - prócz powyższych, glina i ziemia mogą spełniać inne zadania, bardzo specyficzne. Dodatek niewielkiej ilości czarnej ziemi znacznie przyciemnia zanętę. Sypka, puszysta glina przyśpiesza rozmywanie kul zanętowych. Natomiast zastosowanie gliny o właściwościach wiążących osłabia i spowalnia pracę zanęty. Ziemia nasycona minerałami powoduje tworzenie się w toni i przy dnie intensywnej smugi, która na wielu łowiskach stymuluje ryby do żerowania.

Gliny i ziemie we współczesnym wędkarstwie wyczynowym są podstawowym nośnikiem robactwa zanętowego, a zwłaszcza jokersa i ochotki. Podanie ich w czystej zanęcie nie jest korzystne, gdyż bardzo szybko w niej giną. Potęguje to jeszcze sól często występująca w gotowych zanętach wędkarskich. Glina stanowi dla ochotki znacznie bardziej naturalne środowisko, przez co pozostaje w niej przez długi czas w dobrej kondycji, będąc bardziej atrakcyjną dla ryb. Na wielu łowiskach, w określonych warunkach ryby niechętnie pobierają zanętę, wręcz źle na nią reagują. Podanie jokersa w czystej glinie bądź ziemi jest wówczas często najlepszym i jedynym rozwiązaniem.

Piasek Obciąża zanętę. Bywa stosowany sam lub jako domieszka do gliny, gdyż ułatwia mieszanie z nią reszty składników. Należy dokładnie oddzielić od drobnego, dennego, zawierającego nie zawsze pożądane domieszki organiczne, a którego drobne cząstki obniżają wymianę tlenową w skrzelach ryb, podobnie jak czyni to wymywana glina.

Żwir Służy do dociążania kul zanętowych. Im mocniejszy uciąg wody, tym żwir powinien być grubszy. Dodaje się go na sam koniec, gdy zanęta jest ostatecznie namoczona i są już w niej robaki. Im więcej żwiru i im on jest drobniejszy, tym mniej spoiste robią się kule. Lepiej zatem nie przesadzać z jego ilością. Dotyczy to zwłaszcza małych kulek formowanych jedną ręką. Najlepiej dodawać żwir stopniowo i co chwilę kontrolować spoistość kul. Zazwyczaj dodaję nie więcej niż 100 g żwiru na kilogram zanęty. Drobnego żwirku, a jeszcze lepiej piasku, można dodawać po to, żeby zmniejszyć spoistość zanęty zbyt mocno sklejonej.

Ziemia Używana do obciążania bez wiązania, a więc przede wszystkim w zanętach na wody stojące. Wielką wagę przywiązują do niej mistrzowie francuscy. Stosują jej do 60, a nawet 70 procent. Wyróżniają kilkanaście gatunków: lekkie, żyzne, z piaskiem itd. Szczególnie godna zalecenia jest ziemia z kretowisk. Przesiana i spulchniona przez krety, łatwo daje się rozrabiać, jeśli tylko nie zostanie zbytnio zwilżona; ma być na tyle tylko, by ściśnięta trzymała się, nie rozpadała. Nie wywiera żadnych oddziaływań niekorzystnych, nadaje się więc do wszelkich zanęt dennych.

Mąka kukurydziana Cieszy się uznaniem wszystkich ryb. Obciąża ale nie klei. Ma więc zastosowanie we wszelkich zanętach, dennych zwłaszcza.

Mąka jęczmienna Bardzo silnie klei. Do stosowania w zanętach dennych na wody bieżące, bez ograniczeń co do gatunku ryb.

Mąka ziemniaczana Do zanęt leszczowych i płociowych. Tania, skuteczna i wydajna. Nie klei. Nie mylić z krochmalem, który - choć otrzymywany też z ziemniaków - ma silne właściwości klejące. /p>

Kasza kukurydziana Powszechne zastosowanie. Nie klei. Ma skłonność do unoszenia się, szczególnie zatem przydatna w zanętach pracujących nad dnem.

Kasza manna Była powszechnie wykorzystywana jako składnik wiążący. Ostatnio stosowana rzadziej - być może jej popularność osłabła w wyniku niegdysiejszej kilkuletniej reglamentacji

Mączka Ryżowa Działa przede wszystkim na ukleje, ale bywa też stosowana w zanętach dennych. Nie wykazuje właściwości wiążących. Tym się różni od kiełku ryżowego, którego skuteczność wędkarze określają hasłem do widzenia za dwa tygodnie; nieopatrznie dodany do zanęty sprawia, że żadną miarą nie daje się ona strzepnąć z palców, a jeśli już - to na buty, zamiast do wody.