Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywnyPobudzające - przywołujace

Płatki owsiane Doskonale wzbogacają zanęty denne, zwłaszcza na leszcze, świnki, karpie. Dawkować trzeba ostrożnie. Po pierwsze, silnie sklejają, szczególnie po zmieleniu. W tej postaci zatem można je stosować tylko w wodach bieżących. Po drugie, sycą.

Siemię lniane mielone Zjadane przez wszystkie ryby karpiowate. Szczególnie lubiane przez płocie. Zdaniem niektórych odstrasza natomiast leszcze. Mimo oleistego pochodzenia dobrze się miesza z rozmaitymi składnikami, może więc być wykorzystywane we wszystkich zestawach.

Siemię konopne mielone Stosuje się surowe, prażone, zaparzone i gotowane (można zawekować wraz z wodą użytą do gotowania).

Otręby pszenne Można używać do wszystkich mieszanek dennych. Nie sycą, mają własności rozpraszające. Wykorzystuje sieje do przewietrzania zanęt, czyli nadawania im puszystości. Jak na wody bieżące powodują nieco zbyt szybki ich rozpad.

Mięso mielone Nadaje się na okres zimowy i raczej tylko w wodach bieżących.

Płatki ziemniaczane Kleistość pośrednia między mąką ziemniaczaną a krochmalem. U nas nadal niezbyt dostępne (nie mylić z rozmaitymi płatkami, chrupkami itp.), mimo że pracuje kilka płatkarni.

Słonecznik mielony Działa szczególnie na ukleje, ale bywa też stosowany w mieszankach leszczowych.

Makuchy Najlepsze są wytłoki konopne, ale z powodzeniem używa się także makowych, lnianych, słonecznikowych, sojowych. Można stosować w stanie czystym. Są w zakładach olejarskich sprzedawane jako pasza.

Arachid U nas dostępny (nie bez trudności) tylko tzw. siwy, czyli w postaci czystej (w odróżnieniu od brązowego, prażonego), sprowadzany jako pasza, w postaci śruty poekstrakcyjnej. Skutkuje na wszelkie ryby białe. Ma także właściwości smużące, a po namoczeniu - klejące. Zanęta z mączką arachidową przez kilka godzin po zarobieniu z wodą zachowuje spoistość normalną. Po nocy tężeje na beton.

Mąka kokosowa Działa szczególnie na płoć. Bardzo dobrze utrzymuje się w toni. Używana do zanęt delikatnych, na wody płytkie, do łowienia przy powierzchni.

Sezam W niewielkich ilościach daje dobry skutek. Mielenie ziaren można sobie ułatwić, rozbijając je ze składnikami chłonącymi tłuszcze (otręby, bułka tarta). Dodatkową korzyścią jest, że przechodzą one zapachem sezamu.