Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywnySmużące

Mleko w proszku Ma dużą zwartość, ale zastosowanie ogranicza się na ogół do zanęt powierzchniowych, przede wszystkim uklejowych. Pełnotłuste ma silne właściwości klejące. Odtłuszczone i granulowane - nie klei. W wyższej temperaturze (czyli latem lub w podgrzanych wodach przyelektrownianych) dość szybko ulega fermentacji. Już po dwóch godzinach zatem może odstraszać ryby zamiast przyciągać; zanęta z bardzo dobrej zmienia się w bardzo złą.

Krew bydlęca W wodach zanieczyszczonych podnosi wartość wszelkich zanęt, szczególnie wczesną wiosną, a także zimą. Jedynie podczas tarła i latem działa odstraszająco. Najdogodniejsza w postaci sproszkowanej, ale trzeba używać świeżo suszonej. Z pochodzącej z zakładów utylizacji można spokojnie korzystać tylko pod warunkiem, że została sporządzona zimą. W cieplejszych porach roku znikoma jest szansa, że do przetwórstwa nie użyto surowca nadpsutego. Jeśli mamy krew w postaci naturalnej, zanętę rozrabiamy nią samą; w tym drugim wypadku dla ułatwienia mieszamy ją najpierw z nieklejącym składnikiem neutralnym.

Ziemia okrzemkowa Nadaje się do wszelkich mieszanek.

Kaolin (glinka) Występuje w wielu odmianach. W zasadzie wszystkie można stosować. Niektóre wykorzystuje się do rozjaśniania zanęt.

Torf Tworzy ładną chmurkę. Przydatny zwłaszcza w wodach ciemnych, gdyż przyciemnia zanętę. Spośród trzech odmian: kwaśnej (z torfowisk wysokich, sfagnowych), obojętnej i zasadowej (z torfowisk niskich) -nadaje się tylko ta druga.

Kreda Służy do barwienia i tworzenia smugi. Stosowana w zanętach powierzchniowych.

Piasek (drobny - pył) Jak ziemia okrzemkowa; tylko do obciążenia. Nie smuży.

Mączka mięsno - kostna) Podobnie jak krew bydlęca, daje bardzo dobre wyniki w wodach zanieczyszczonych, jak Wisła w okolicy Warszawy. W czystych, jak np. San, Dunajec czy pomorska Gwda, przeciwnie: wystarcza dać jej trochę-i ryby nie ma.