Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywnyZapachowe

Nasiona anyżu Jakiś czas temu rozpowszechniono opinię, że jest to zapach ulubiony głównie przez wędkarzy. Wygląda jednak na to, że przez ryby też -zwłaszcza przez płocie, w wodach bieżących. Wyraźną skuteczność wykazuje jednak raczej w wodach zanieczyszczonych chemicznie (fenolami, ropopochodnymi).

Koper włoski Skuteczny na płoć. Podzielone są zdania, czy bardziej w wodach głębokich, czy właśnie w płytkich. Pole do dociekań doświadczalnych!

Kminek Przede wszystkim na leszcza w wodach głębokich, ale płoć też nim nie gardzi.

Wanilia Przede wszystkim na karpia, ale w głębokich wodach dobra też na leszcza.

Olejek lawendowy Przydaje zanęcie wyraźnego smaku. Kilka kropel wystarczy, by zamaskować zapach rąk człowieka - nawet przesiąkniętych tytoniem, którego zapach rybom zdecydowanie nie odpowiada.

Kolendra Działa szczególnie na leszcza.

Nostrzyk O silnym zapachu siana, podnosi wartość niemal wszystkich zanęt. Dodatkowo zabarwia je na zielono, co w wielu wodach upodabnia je do dna. Ziele nostrzyka można kupić w sklepach zielarskich, czasem też w aptekach.

Kozieradka apach nieprzyjemny, ale najwyraźniej służący leszczowi, zdaniem innych - przede wszystkim płoci. Ale zdarzały się też bardzo dobre połowy uklei.